Пам’ятка МОЗ УКРАЇНИ
щодо порядку організації профілактичних щеплень та реєстрації вакцин проти інфекцій, керованих засобами імунопрофілактики

Основними законодавчими документами, які регламентують проведення щеплень в Україні, є Закони України „Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення” та „Про захист населення від інфекційних хвороб”. У законі визначено, що профілактичні щеплення проти інфекційних хвороб, включених до календаря щеплень, та профілактичні щеплення за епідемічними показаннями проводяться для громадян безоплатно за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. Поставки медичних імунобіологічних препаратів для проведення профілактичних щеплень, включених до календаря щеплень, у тому числі для профілактики сказу, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Наказом МОЗ України від 16.09.2011 №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» затверджено „Календар профілактичних щеплень”, в якому визначені вікові групи, що підлягають щепленням, терміни проведення тих чи інших щеплень; „Положення про організацію та проведення профілактичних щеплень”, „Перелік медичних протипоказів до проведення профілактичних щеплень”, «Інструкціящодо організації епідеміологічного нагляду за несприятливими подіями після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного».

Згідно наказу МОЗ України від 21.02.2008 № 90, „Про затвердження Змін до Порядку проведення державної реєстрації (перереєстрації) медичних імунобіологічних препаратів в Україні” всі вакцини, які вперше реєструються в Україні, обов’язково проходять клініко-епідеміологічні випробування.

В ході клініко-епідеміологічних випробувань, відповідно до міжнародних стандартів, вивчаються ефективність та безпечність вакцин при застосуванні в країні.

Лише після проведення клінічних випробувань та отримання позитивних результатів, які не суперечать законодавчій базі нашої країни - вакцина може бути зареєстрована та запропонована до використання.

Таким чином, констатуємо - всі профілактичні щеплення, які включені до Календаря профілактичних щеплень, для громадян України є безкоштовними.

Вакцини закуповуються за кошти державного бюджету, мають відповідні сертифікати якості та державну реєстрацію в Україні.


Відсутність щеплень у дітей віком до 3 років не привід до їх незарахування у дошкільні навчальні заклади
 

 

На сьогодні батьки, чиї діти віком до 3 років вступають до дошкільних навчальних закладів, зіштовхуються з проблемою незарахування своїх дітей до дитячих садків у зв'язку з відсутністю в них профілактичних щеплень за віком. Це пов'язано з тим, що діти, які йдуть сьогодні в дошкільні навчальні заклади це діти, чиї батьки потрапили під вплив широкомасштабної антивакцинальної кампанії 2008 року і з особистих міркувань відмовилися на той час від проведення профілактичних щеплень.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому перебуває дитина за медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бектеріоносіями.

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушеннями установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

У разі відсутності даної медичної довідки для дітей, яким не проведені профілактичні щеплення за віком (йдеться про дітей віком до 3 років, які повинні вступити до дитячих садків) у закладі охорони здоров'я, де спостерігається дитина, повинна бути створена імунологічно-щеплювальна комісія, яка визначає графік проведення недостатніх щеплень кожній конкретній дитині. Батькам пропонується за певний час все-таки здійснити профілактичні щеплення уже с порушенням календаря щеплень за віком, проте реалізувати право дитини бути здоровою.

Рішення щодо прийняття дитини без певного набору щеплень до навчального закладу приймається в кожному окремому випадку керівником освітнього закладу. Батьки попереджаються про те, що при підвищеній епідемічній ситуації дитина без певних щеплень стає загрозою як сама для себе, так і для оточуючих дітей, а тому їм пропонується на період підвищення епідситуації забрати таку дитину з навчального закладу.

Прес-служба МОЗ України

Обережно, кір!

Кір – гостре інфекційне захворювання, яке зустрічається у дітей. Найчастіше кором хворіють діти дошкільного та шкільного віку. Передається захворювання повітряно-крапельним шляхом. Вірус кору передається під час кашлю, з краплями слини або чхання. Також може передаватися хвороба при диханні і розмові. З слизовій оболонці рота вірус проникає в кров і поширюється в усі тканини і органи.

Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний, або гавкаючий - при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки око - кон'юнктивіт. Його прояви при корі яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з'являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на небі з'являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ - характерні для кору малесенькі білусоваті цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день - на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирців, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипи стан дитини різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

У разі виявлення перших симптомів кору:

1.      Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов’язково дочекатися його прибуття. Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

2.      До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чистою, добре провітрюватися.

3.      Обов’язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

4.      Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

5.      Навчити хворого при нападках кащлю, нежиттю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

6.      Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побути (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

7.      У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

8.      Особам, що контактують з хворим, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов’язку, які варто змінювати через дві і чотири години відповідно.

9.      Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів профілактики щодо контактних осіб.

 

Але пам’ятайте, найкраща профілактика - вчасно проведена планова імунізація проти кору.